جستجوی طرح در همیاری روستا

شما در حال مشاهده نسخه آزمایشی سامانه همیاری روستا هستید
نسخه آزمایشی سامانه همیاری روستا

اگر تا به حال در زندگی خود رویای راه‌اندازی کسب و کار و کارآفرینی داشته‌اید، متوجه شدید که این کار با ریسک‌ها و مشکلات مختلفی روبرو است . اصلی‌ترین چالش بدون شک تامین سرمایه اولیه این کار است که با توجه به تورم و عدم ثبات اقتصادی روز به روز شرایط سخت‌تر و مبهم‌تر می‌شود. تاکنون کارآفرینان عموما برای برطرف کردن این مشکل به بانک‌ها و موسسات اعتباری برای دریافت وام مراجعه می‌کردند. متاسفانه فرآیند دریافت وام در سیستم سنتی بانکی ایران به قدری فرسایشی و زمانبر است که اکثریت افراد قید دریافت وام و اعتبار را می‌زنند. اما خبر خوب اینکه امروزه با استفاده از فناوری و اینترنت برای رفع این مشکلات راهکارهایی ارائه شده است. یکی از این راهکارها کراودفاندینگ یا تامین مالی جمعی است. کراودفاندینگ یک مکانیزم مالی بر بستر اینترنت است که به کارآفرینان برای تامین سرمایه اولیه و کاهش ریسک راه‌اندازی کسب و کار کمک می‌کند. در ادامه با نحوه کارکرد این راهکار مالی آشنا می‌شویم.

نحوه کارکرد کراودفاندینگ  

فرض کنید شما ایده تولید یک محصول خاص را دارید و گمان می‌کنید در صورت تولید آن علاوه بر کسب درآمد، می‌توانید اشتغال‌زایی قابل توجهی نیز ایجاد کنید. کافی است وارد یکی از سایت‌های کراودفاندینگ شوید و درباره محصول و مبلغ موردنیاز خود توضیحاتی ارائه دهید. از طرفی سرمایه‌گذاران شرح درخواست شما را میبینند و در صورت تمایل به مبلغ دلخواه روی ایده شما سرمایه گذاری می‌کنند. اینکه سرمایه‌گذاران چه انتظاری در ازای سرمایه‌گذاری روی کسب و کار شما دارند هم می‌تواند مادی و هم معنوی باشد که در ادامه مدل‌های مختلف کراودفاندینگ را بررسی می‌کنیم.  

انواع مدل‌های کراودفاندینگ  

1.    هدیه محور: این مدل از کراودفاندینگ اغلب در امور خیریه کاربرد دارد. فرض کنید قصد دارید برای افزایش روحیه کودکان زلزله زده در یکی از شهرهای ایران لوازم نقاشی تهیه کنید و به کودکان آن منطقه نقاشی آموزش دهید و برای این کار نیاز به سرمایه دارید . با ثبت درخواست سرمایه خود در وبسایت‌های کراودفاندینگ، افراد خیرخواه و نیک‌اندیش جامعه مبلغی را به عنوان کمک و هدیه برای این کار خیر واریز می‌کنند. بدیهی است در ازای این کمک هیچ انتظاری بابت برگشت پول ندارند و صرفا برای کمک و همراهی در این کار مبلغی را پرداخت کردند.

2.    پاداش محور:  در این مدل نیز مانند مدل هدیه‌محور سرمایه‌گذاران انتظار بازگشت سرمایه نقدی خود را ندارند اما با این تفاوت که میخواهند در ازای این کمک پاداش غیرنقدی(معنوی) دریافت کنند. فرض کنید برای تولید کالایی سرمایه‌ای در این قالب دریافت کرده‌اید و پس از موفقیت در تولید محصول برای جبران لطف کسانی که شما را همراهی کردند، محصول تولید شده را رایگان یا با تخفیف برای این افراد ارسال میکنید یا اینکه در وبسایت خود از اسامی این افراد را جهت قدردانی درج میکنید.

3.    سهام محور: این مدل شباهت زیادی به سرمایه‌گذاری معمولی روی شرکت‌ها دارد. به این صورت که سرمایه‌گذاران با شما در کسب و کار تاسیس شده شریک شده و به اندازه مبلغ سرمایه گذاری شده صاحب سهام می‌شوند.

4.    وام محور: در مدل وام‌محور شما بدون اینکه وارد فرآیند سنتی و طاقت‌فرسای دریافت وام شوید می‌توانید بر بستر کراودفاندینگ از سرمایه‌گذاران وام دریافت کنید. بدیهی است شرایط بازپرداخت این وام بسته به ایده و نوع محصول شما می‌تواند متفاوت باشد .