جستجوی طرح در همیاری روستا

شما در حال مشاهده نسخه آزمایشی سامانه همیاری روستا هستید
نسخه آزمایشی سامانه همیاری روستا
کرادفاندینگ به تامین سرمایه جمعی برای فعالیت‌های استارتاپی و کارافرینی در حوزه‌های تکنولوژی، تولیدی، سینما موسیقی و فعالیت‌های خیرخواهانه از پلتفرم‌های اینترنتی مرتبط می‌گویند. کرادفاندینگ عمدتا برای راه‌اندازی کسب‌وکار‌‌های کوچک بکار برده می‌شود، با این حال کسب‌وکار‌های بزرگ‌تر نیز می‌توانند از این طریق سرمایه مورد نیاز خود را تامین نمایند. لازم به ذکر است که درمجموع حدود 96% از فعالیت‌های تامین سرمایه جمعی، در سه کشور ایالات متحده، انگلستان و چین صورت می‌پذیرد.
وضعیت کرادفاندینگ در هندوستان
درحال حاضر 5 حالت مختلف کرادفاندینگ در هند مورد استفاده است: 
1- تامین سرمایه اهدایی: در این روش حامیان مالی در صورت علاقه به یک پروژه سرمایه خود را بصورت اهدایی به صاحبان ایده و کار می‌بخشند و چیزی در عوض سرمایه خود از آن‌ها درخواست نمی‌کنند.
2- پیش‌پرداخت سرمایه: در این روش، حامیان مالی را سرمایه خود را به‌صورت پیش‌پرداخت به کارافرینان می‌دهند و پس از فرایند انجام فرایند تولید و تولید محصولات، محصول مدنظر را دریافت می‌کنند.
3- کرادفاندینگ پاداشی: در این حالت، سرمایه‌گذاران پس از اهدای سرمایه‌ خود و شروع به کار فعالیت مورد حمایت، محصول و یا هدیه‌ای را از کارافرین بعنوان پاداش سرمایه‌گذاری دریافت می‌کنند. 
4- اهدای سرمایه بصورت قرض: در این روش، سرمایه‌گذاران، حمایت‌های مالی خود را بصورت قرض در اختیار صاحبان ایده قرار می‌دهند و در مدت زمان تعیین شده پس از جمع‌آوری کمک مالی، سرمایه آن‌ها بازگردانده خواهد شد. در کشور هند، NBFC بعنوان تنها پلتفرم P2P فعال در این زمینه، خدمات این چنینی را ارائه می‌دهد. 
5- کرادفاندینگ سهامی: در این روش، کارافرین و صاحبان ایده، بخشی از سهام یا محصول خود را به سرمایه‌گذاران خواهند داد. اما، این روش در کشور هند غیر قانونی بوده و امکان چنین فعالیتی در هند وجود ندارد.
چرا کرادفاندینگ سهامی در هندوستان فعال نیست؟
اداره‌ی تامین امنیت سرمایه‌گذاری هندوستان یا SEBI که وظیفه تنظیم و تعیین مقررات در حوزه تجارت و فعالیت‌های مالی را در این کشور بر عهده دارد، برای پایین آوردن ریسک سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاران در این کشور، اجازه انجام فعالیت کرادفاندینگ سهامی در این کشور را نمی‌دهد. بنا به گفته این اداره، ممکن است که به دلیل عدم تجربه و توانایی صاحبان ایده در انجام فعالیت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران دچار ضررهای هنگفتی در این امر شوند. باوجود نیازمندی این روش به وضع مقررات سخت‌گیرانه و مناسب، SEBI با غیرقانونی اعلام کردن این روش، بدون اعمال قوانین، سعی در حذف این روش داشته است. درنتیجه، کارافرینان علاقمند به این روش، باید برای تامین سرمایه مورد نیاز باید به بانک‌ها و یا شرکت‌های تامین سرمایه مراجعه کنند. این روش، علاوه بر هند در کشورهایی مانند کره‌جنوبی، مصر و برزیل نیز، به‌دلیل عدم تدوین قوانین مناسب درهمین راستا، غیر قانونی می‌باشد.
آینده کرادفاندینگ در هند
درحال حاضر، سیستم تامین سرمایه جمعی در هند، نیازمند وضع و تغییر قوانین دادوستدهای مالی در این کشور می‌باشند تا حمایت از سرمایه‌گذار و کارافرین در این روش اوضاع بهتری به خود ببیند و ریسک‌های استفاده از این روش به حداقل میزان خود برسد.
SEBI در سال 2014 قوانین جدیدی را برای استفاده کسب‌وکار‌های کوچک و استارتاپ‌ها از بسترهای کرادفاندینگ وضع کرده است که سرفصل‌های کلی این قوانین به شکل زیر می‌باشد:
1- تنها سرمایه‌گذاران رسمی اجازه‌ی سرمایه‌گذاری دارند
2- خریداران منتخب حقوقی وظیفه تامین 5% از امنیت میزان پول درخواست شده را دارند.
3- حداکثر تعداد سرمایه‌گذاران بر یک پویش باید 200 نفر باشد.
4- تنها استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌های کوچک که حداکثر دو سال از زمان تاسیس آن‌ها میگذرد می‌توانند در این بسترها اقدام به جذب سرمایه کنند
5- جزئیات قابل ذکر برای هر پویش شامل برنامه کسب‌وکار، چک کردن قوانین موجود با وضعیت پویش، اعلام وضعیت مالی پویش و جزئیات مدیریتی هر کمپین می‌باشد.
6- تنها پلتفرم‌های تایید شده اجازه جمع‌آوری سرمایه در این کشور را دارند. برای هر پلتفرم، کمیته‌ای شامل ده نفر فرد فعال در بازار سرمایه، وظیفه نظارت بر پلتفرم‌ها را برعهده خواهد داشت.
بطورکلی می‌توان گفت که تا سال 2016، حدود 200 کمپانی برای انجام فعالیت‌های تامین سرمایه در هند راه‌اندازی شده اند. بطور کلی، حدود 2 میلیون دلار سرمایه تا سپتامبر 2019، از طریق این پلتفرم‌ها برای راه‌اندازی کسب‌وکار‌های نوپا جمع‌آوری شده که پیش‌بینی می‌شود تا با بهبود شرایط قانونی این روش و شناخته‌تر شدن این پلتفرم‌ها، این میزان روزبه‌روز افزایش یابد. میانگین میزان سرمایه کسب شده در این پلتفرم‌ها به ازای هر پویش راه‌اندازی شده حدود 145 دلار می‌باشد.